Niedawno przygotowaliśmy dla Was poradnik mówiący o tym, na co należy zwracać uwagę przy wyborze hostingu pod stronę dla NGO. Dzisiaj uzupełniając tamten wpis, przygotowaliśmy dla Państwa porównanie pięciu hostingów, które ułatwi wybór odpowiedniego serwera.

Porównanie hostingów internetowych

Na polskim rynku istnieje wiele firm oferujących hosting internetowy. Ich oferty różnią się wieloma parametrami technicznymi, które często sprawiają kłopot zainteresowanym. Wiele osób najzwyczajniej nie ma pojęcia, co one oznaczają oraz jakich zasobów potrzebuje ich witryna. Oferty często pisane są językiem zrozumiałym tylko dla osób obeznanych z tematem, co nie ułatwia nam życia.

Zacznijmy od tego, że możemy wyróżnić kilka rodzajów serwerów np. współdzielone, dedykowane, czy chociażby VPS. Rodzaj serwera wybieramy pod kątem naszych potrzeb, lecz z naszego doświadczenia wynika, iż dla większości organizacji non-profit najlepszy będzie serwer współdzielony. Strony NGO zazwyczaj przedstawiają jedynie informacje o działaniu organizacji, nie są serwisem obleganym przez tysiące odwiedzających, który generuje spore obciążenie serwera, więc ich potrzeby również nie są wygórowane.

Parametry serwerów dla NGO

W naszym porównaniu wzięliśmy pod uwagę parametry, o których wspominaliśmy we wcześniejszej części poradnika. Coraz częściej firmy hostingowe nie ograniczają transferu danych, co jest dla nas wielkim plusem. O tym jakiej pojemności dysk potrzebuje Twoja organizacja musicie zadecydować sami. Jeśli wiesz, że na stronie będą umieszczane zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z przeróżnych eventów, warto zadbać o serwer z większym dyskiem.

Coraz rzadziej stosowane są również ograniczenia dotyczące skrzynek mailowych. Co za tym idzie możemy utworzyć skrzynki naszym współpracownikom w domenie naszej fundacji. Pozwoli to na rozdzielenie korespondencji prywatnej od tej związanej z organizacją. Dodatkowo takie adresy emailowe o wiele lepiej wyglądają na wszelkich wizytówkach, czy innych materiałach reklamowych.

W zestawieniu uwzględniliśmy również to, czy dana firma posiada wbudowany instalator oprogramowania. Instalator umożliwi zainstalowanie wielu powszechnie znanych skryptów w szybki i wygodny sposób. Do jego obsługi nie potrzebujesz umiejętności informatycznych!

Wiele firm kusi nas darmowymi dodatkami. Warto jednak zwrócić uwagę, czy w tych przypadkach cena nie jest odpowiednio wyższa. Zazwyczaj firmy oferują darmowe domeny, rabaty w pierwszym okresie rozliczeniowym, czy certyfikaty SSL. Przed skorzystaniem z danego bonusu należy sprawdzić, ile będzie kosztowało odnowienie domeny na kolejny rok, gdyż zdarza się, że ceny są mocno zawyżane.

Przy tworzeniu zestawienia staraliśmy się wybrać firmy oferujące serwery o podobnych parametrach technicznych, jak i niewielkich rozbieżnościach cenowych. Wybraliśmy firmy, z których usług sami korzystaliśmy i byliśmy zadowoleni z ich jakości.

Hekko.pl Webion.pl LH.pl Zenbox.pl Chmurka.pl
Transfer danych 200 GB Nieograniczony Nieograniczony Nieograniczony
(5 tyś. unikalnych użytkowników)
Nieograniczony
Pojemność dysku 20 GB 10 GB 5 GB Nieograniczona 3 GB
Ilość skrzynek
mailowych
Bez limitu Bez limitu Bez limitu Bez limitu Bez limitu
Instalator
skryptów
Tak Tak Brak danych Tak Tak
Bonusy
  • Domena .pl
  • Certyfikat SSL
  • Monitoring marki/40dni
Domena 50% taniej – pierwszy rok
  • 30 zł rabatu przy płatności rocznej
  • 10 tyś. dodatkowych wejść – jednorazowo
Domena .pl
Cena brutto/rok 129 zł 147 zł 123 zł 150 zł 122 zł

Nie można jednoznacznie wskazać najlepszej firmy w powyższym zestawieniu, gdyż na pierwszym miejscu powinniśmy postawić potrzeby fundacji i wtedy zadecydować, co dla nas jest najistotniejsze. Chcielibyśmy zaznaczyć, iż firma Zenbox stosuje nieco inny model liczenia ruchu na naszej stronie. W ich przypadku transfer jest nieograniczony, lecz miesięcznie naszą witrynę może odwiedzić określona liczba unikalnych użytkowników (w powyższym pakiecie 5 tyś.).

Co stanie się po przekroczeniu limitów serwera?

Co istotne, przed zakupem warto dowiedzieć się, co stanie się w przypadku przekroczenia limitu transferu, bądź liczby wejść. Zazwyczaj firmy nie blokują serwerów, lecz kontaktują się w sprawie ustalenia szczegółów. Możemy przejść na wyższy pakiet usług, bądź jednorazowo dokupić odpowiednią ilość transferu np. jeśli wiemy, iż skok wejść jest efektem wzmożonej kampanii reklamowej. Podobnie jest z pojemnością dysku – większość firm oferuje dokupienie odpowiedniej przestrzeni, bez potrzeby zmiany pakietu hostingowego.

Jeśli Twoja organizacja ma problem z ustaleniem, jaki serwer będzie odpowiedni oraz którego dostawcę warto wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy w problematycznych dla Was kwestiach!