W pierwszej części poradnika pisaliśmy o domenie internetowej, czyli adresie, pod którym będzie widniała nasza strona w Internecie. Aby móc opublikować witrynę w sieci, oprócz domeny potrzebny jest nam hosting. W poniższym artykule doradzimy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze serwera dla NGO.

Czym jest hosting?

Hosting to udostępnione pod naszą stronę miejsce na serwerze, czyli stale pracującym komputerze podłączonym do Internetu. Oprócz strony na serwerze możemy przechowywać pocztę elektroniczną lub inne istotne dla nas pliki. Usługa hostingowa najczęściej oferowana jest w określonych przez dostawcę pakietach, które różnią się parametrami, a co za tym idzie – również ceną. Możemy także spotkać się z ofertą darmowych hostingów, pokrótce odpowiemy, czemu odradzamy tę opcję.

Dlaczego nie warto korzystać z darmowego hostingu?

W Internecie często możemy natknąć się na oferty darmowego hostingu, co w pierwszym momencie jest kuszącą propozycją, lecz posiada wiele wad.

Główną zmorą darmowych serwerów jest ich niestabilność. Często powodem jest przeciążenie lub brak odpowiedniego zaplecza technicznego. Dostawcy utrzymują na serwerze zbyt dużą ilość stron, które generują obciążenie powyżej możliwości sprzętowych. Prowadzi to do częstych przerw w działaniu stron internetowych, czego chcemy uniknąć.

Nierzadko korzystając z darmowego hostingu jesteśmy przymuszeni do umieszczenia na stronie reklam naszego dostawcy. Często reklamy te są dużych rozmiarów, więc nasza strona traci na atrakcyjności, a zarazem jej obsługa staje się uciążliwa dla odwiedzających. Obowiązek umieszczenia reklamy potwierdza, iż usługa tak naprawdę nie jest darmowa.

Jako, iż dostawcy nie generują wysokich zysków ze swoich usług, nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry zarządzającej serwerem. Często naprawy awarii przeciągają się, co jest frustrujące dla nas, jak i osób potencjalnie zainteresowanych naszą stroną. Obsługa klienta przy tego typu hostingach również stoi na niskim poziomie, bądź kompletnie nie istnieje.

Patrząc pod kątem technologii serwery te mają sporo mankamentów. Często mamy mocno ograniczone możliwości, co nie pozwala nam na skorzystanie z wielu powszechnie znanych aplikacji webowych. Rzadkością są kopie bezpieczeństwa naszych stron, co w przypadku awarii prowadzi do utraty naszych danych. Limity dotyczące powierzchni dyskowej oraz transferu danych mocno nas ograniczają, a po ich przekroczeniu nasza witryna jest blokowana.

Hosting dla NGO nie musi być dużym wydatkiem

Wiele osób, które noszą się z zamiarem założenia strony internetowej zakłada, iż serwer to duży wydatek. Jest to błędne myślenie, bowiem strona, która dopiero wchodzi do Internetu nie ma wysokich wymagań sprzętowych. Na samym starcie nie będziemy mieli tysięcy odwiedzających każdego dnia, więc odradzamy kupno serwera „na zapas”. Warto jednak upewnić się, iż po przekroczeniu limitu nasz dostawca nie zablokuje naszej strony, lecz zaproponuje przejście na wyższy pakiet hostingu.

Nad serwerami często czuwa spore grono specjalistów, którzy zapobiegają awariom i dbają o to, by szybkość działania była zadowalająca. W przypadku płatnych hostingów możemy również liczyć na odpowiednią obsługę klienta. Nie musimy więc czekać w nieskończoność na naprawę zgłaszanych błędów.

W przeciwieństwie do darmowych serwerów, kłopotem nie jest korzystanie z nowoczesnych technologii. Mamy również większe możliwości pod względem konfiguracji, ponieważ spora część dostawców oferuje rozbudowane panele, w których możemy zadbać o wiele istotnych elementów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu dla organizacji?

Dwoma najmocniej eksponowanymi elementami w ofertach usług hostingowych są powierzchnia dyskowa oraz transfer danych. Często dostawcy oferują o wiele większy przydział dyskowy, niż potrzebujemy.

Budując stronę – wizytówkę, która ma tylko przedstawić naszą firmę wystarczy nam nawet kilkanaście megabajtów powierzchni. Jeśli jednak myślimy o serwisie ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości, powierzchnia powinna być o wiele większa, tak by nie zabrakło miejsca na ich przechowywanie. Zapotrzebowanie na transfer danych jest zależne zarówno od „wagi” naszej witryny, jak i ilości odwiedzin. Im cięższa strona i więcej odwiedzających, tym większy przydział transferu jest nam potrzebny.

Warto również zadbać o to by dostępność oraz stabilność serwerów stała na najwyższym poziomie. Dostawcy często chwalą się tzw. uptime, czyli czasem dostępności serwera określanym w procentach. Jeśli ta wartość jest mocno zbliżona do 100% wtedy możemy wnioskować, iż serwer jest stabilny i nie będziemy musieli martwić się częstą niedostępnością naszej strony.

W szczegółowej specyfikacji serwerów możemy przeczytać o tym, jakich technologii możemy użyć, a także jakie dodatkowe funkcje posiada. W przypadku stron obsługa języka PHP oraz baz danych MySQL jest w dzisiejszych czasach podstawą i nie powinniśmy się tą kwestią martwić. Często w panelach zarządzania wbudowane są specjalne instalatory oprogramowania, które umożliwiają szybką i wygodną instalację znanych systemów takich jak chociażby WordPress, czy Joomla.

Dbając o bezpieczeństwo swoich danych powinniśmy upewnić się, czy nasz dostawca hostingu oferuje wykonywanie kopii zapasowej. Kopia zabezpiecza nas na wypadek awarii lub różnego rodzaju błędów. Ważna jest częstotliwość wykonywania kopii, jak i czas przechowywania. Takowa kopia pozwala nam na szybki powrót do stanu z przed awarii.

Większość dostawców oferuje darmowe okresy próbne, w trakcie których możemy przetestować działanie oraz funkcjonalność serwera. Warto przed zamówieniem usługi sprawdzić, jak działa serwer, czy szybkość ładowania witryny nas zadowala oraz czy panel zarządzania posiada wymagane przez nas funkcje. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

Jeśli Twoja organizacja ma problem z ustaleniem, jaki serwer będzie odpowiedni oraz którego dostawcę warto wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy w nurtujących Was kwestiach!