Przygodę organizacji pozarządowej z Internetem zaczynamy od wyboru domeny internetowej, czyli nazwy, pod którą będzie można nas znaleźć. Wybór wcale nie jest taki oczywisty. W poniższym artykule radzimy, czym kierować się w wyborze domeny dla NGO.

Domena internetowa dla NGO – czy rzeczywiście potrzebna?

Wiele organizacji pozarządowych zaczyna swoją przygodę z Internetem od założenia skrzynki pocztowej u darmowych usługodawców takich jak wp, onet, czy o2. Czy to dobrze? Naszym zdaniem, nie. Adres skrzynki pocztowej w darmowych domenach nie wygląda profesjonalnie oraz może przysporzyć nam problemów w przyszłości. Przykład?

Posiadasz adres: fundacjax@darmowadomena.pl – można go w łatwy sposób podrobić, wystarczyć założyć podobnie brzmiący adres np. fundacjax2@darmowadomena.pl i z jego pomocą wysyłać wiadomości w imieniu Twojej organizacji. Niemożliwe? A jednak!

Korzystając z darmowych domen nie masz również żadnej kontroli nad toną reklam, która będzie lądować na Twojej skrzynce pocztowej (dostawcy tych usług, muszą z czegoś żyć).

Jeśli własna domena internetowa to jaka?

Domena internetowa to tak na prawdę Twoja nazwa, pod którą istniejesz w Internecie. To ją wpisujesz w pasku adresu przeglądarki lub szukasz w Google. Jest ona Twoim wirtualnym adresem, do którego tylko Ty masz prawo!

Jak zbudowane są domeny internetowe?

Domena internetowa składa się z dwóch części – nazwy głównej (np. nazwy Twojej organizacji) oraz końcówki (rozszerzenia domeny). Obie części łączy symbol kropki:

  • twojadomena.pl

Rozszerzenia domen powodują, że te same nazwy mogą istniej w niezliczonej ilości postaci, np.

  • twojanazwa.pl,
  • twojanazwa.com.pl,
  • twojanazwa.warszawa.pl,
  • twojanazwa.eu,
  • twojanazwa.com.

Rozszerzeń domen są tysiące i nie sposób mieć je wszystkie. Mamy rozszerzenia domen tzw. wyższego poziomu,  państwowe, regionalne, funkcjonalne.

Jak wybrać najlepszą domenę dla organizacji pozarządowej?

Dla NGO najlepszym rozwiązaniem będzie wybór domeny z rozszerzeniem .org (dedykowanych NGO). Dodatkowo jeśli fundusze nam na to pozwalają warto zarejestrować domenę z rozszerzeniem .pl (jeśli obszarem działalności naszej organizacji jest Polska). Rozszerzenie .pl jest pierwszym, które przychodzi na myśl internaucie po wpisaniu nazwy głównej domeny naszej organizacji.

Przykładowe domeny dla Twojej organizacji:

  • nazwaorganizacji.org
  • nazwaorganizacji.pl

Jak kupować domeny internetowe?

Domenę internetową musimy zarejestrować w centralnym rejestrze domen (np. dla domen w Polsce zajmuje się tym NASK – Naukowa i akademicka sieć komputerowa), poprzez licznych partnerów.

Domeny rejestruje się zwykle na rok czasu (przez ten okres masz pełne prawa do domeny, nikt inny nie może jej używać). Po roku możesz domenę odnowić i operację tę wykonywać co roku – do kiedy tylko chcesz być właścicielem domeny.

Jak sprawdzić, czy nazwa domeny, którą chcę zarejestrować jest dostępna?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy nazwa domeny, którą chcesz zarejestrować jest używana przez kogoś innego możesz skorzystać z tych stron:

REJESTR DOMEN NASK – dla domen z rozszerzeniami .pl

Wpisujesz nazwę swojej domeny, znaki sprawdzające i dostajesz wynik. Jeśli domenę nikt wcześniej nie zarejestrował otrzymasz wynik:

Brak informacji o nazwie domeny fsfsfsdf.pl w bazie Registry NASK.

REJESTR DOMEN ORG – dla domen z rozszerzeniami .org

Wpisujesz nazwę swojej domeny i dostajesz wynik. Jeśli domenę nikt wcześniej nie zarejestrował otrzymasz wynik:

nazwadomeny available

Ile to kosztuje?

Ceny domen kształtują się pomiędzy 50, a 150 złotych dla domen z rozszerzeniem .pl. Dla rozszerzenia .org od 40 do 100 złotych.

Gdzie rejestrować domeny?

Miejsc do rejestracji domen masz w internecie całą masę. Możesz skorzystać z naszego wsparcia dla NGO i zarejestrować domenę z pomocą fundacji ePolak.org.

Na co uważać?

Kiedy zarejestrujesz już domenę swojej organizacji w danym rozszerzeniu np. org, uważaj na firmy, które w przyszłości będą chciały „wcisnąć” Ci podobnie brzmiące nazwy domen, ale z innymi rozszerzeniami. Firmy te dzwoniąc lub wysyłając wiadomości e-mail, działają mało etycznie, wmawiając różne nieprawdziwe rzeczy (np. że niezbędna jest Ci domena z rozszerzeniem .eu, com, com.pl, itp.).

Pamiętaj: tylko Twoja organizacja ma prawo do domeny, którą zarejestrowaliście i opłacacie regularnie co roku!

Jeśli Twoja organizacja ma problem z prawnymi aspektami domen (np. inny podmiot zarejestrował domenę na siebie, a nie Waszą organizację), zapraszamy do kontaktu – nasz dział prawny spróbuje pomóc.