W dwóch pierwszych częściach poradnika poruszyliśmy temat domeny i hostingu internetowego, czyli bardzo istotnych elementów procesu budowania wizerunku NGO w Internecie. Z kolei w poniższym artykule przybliżymy temat stron internetowych, czyli niejako centrum Waszej organizacji w sieci.

Dlaczego NGO musi mieć stronę www?

Nie zawaham się użyć stwierdzenia, iż posiadanie strony internetowej przez organizację non-profit jest obowiązkiem. To właśnie strona gromadzi wszelkie informacje o Waszych działaniach, projektach, czy inicjatywach. Dzięki niej możecie w prosty sposób przekazać zainteresowanym informację o tym, czym się zajmujecie oraz w jaki sposób pomagacie innym.

Strona internetowa to również nieodłączny element budowania wizerunku w Internecie. Jest miejscem, w którym to Wy decydujecie, jak inni będą Was postrzegać. Warto zastanowić się co lepsze, czy przeczytanie na Wasz temat króciutkiej notki na mało znanym portalu, czy może szeroki wpis opisujący organizację na wiarygodnej stronie NGO?

Wiele osób odrzuca pomysł budowy strony internetowej argumentując to wysokimi kosztami, problemami z obsługą, a nawet tym, iż jest do tego potrzebna wiedza z programowania. Na szczęście to nieprawda. W dzisiejszych czasach stronę www możemy założyć za darmo, w kilka minut, a na dodatek zarządzanie nią jest banalnie proste. Aby prowadzić stronę nie jest nam potrzebna wiedza informatyczna. Wystarczy, że ktoś poprowadzi nas za rękę w pierwszym etapie, a kolejne czynności nie sprawią żadnych problemów.

Strona WWW w kilka minut

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dzięki dzisiejszym technologiom czas tworzenia strony możemy skrócić nawet do kilku minut. Istnieje kilka darmowych sposobów, aby zbudować stronę www dla NGO. Jednym z nich są tzw. kreatory. To specjalne oprogramowanie, które w szybki sposób pozwala nam na publikację własnych treści w Internecie. Nasza praca zazwyczaj ogranicza się tylko i wyłącznie do wstawiania tekstu oraz zdjęć. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie.

Kreatory stron www mają mocno ograniczone możliwości konfiguracyjne. Może się okazać, iż nie możemy edytować elementów, które nam nie odpowiadają. Na dodatek nasza strona jest przechowywana na zewnętrznym serwerze, do którego tak naprawdę nie mamy dostępu. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż nie możemy przewidzieć, co stanie się z naszą witryną w razie awarii, bądź likwidacji serwisu oferującego usługę.

Często spotykanym elementem stron utworzonych przy pomocy kreatorów są reklamy narzucone przez dostawcę. Niestety w tym przypadku również mamy związane ręce. Okazuję się, iż tak naprawdę usługa nie jest darmowa, jak nas początkowo zapewniano. Pomyśl, jak prezentuje się nachalna reklama na stronie internetowej organizacji non-profit? Stawia to nas w bardzo złym świetle.

WordPress – bezpieczna alternatywa

Po przeciwnej stronie barykady stoi WordPress, czyli całkowicie darmowy system do zarządzania treścią, który jest powszechnie znany na całym świecie. Na bazie tego systemu stoi wiele znanych serwisów, a to za sprawą sporej dbałości autorów o funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Panel zarządzania WordPress’a jest bardzo intuicyjny, a zarazem daje dużą swobodę w konfiguracji.

Wielkim atutem jest prosta instalacja systemu na naszym własnym serwerze. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie instalatora, który jest często dołączony do hostingu. Instalacja ogranicza się jedynie do podania naszych danych do logowania, a reszta działań wykonywana jest automatycznie, bez naszej ingerencji. Drugim sposobem jest ręczna instalacja systemu, poprzez wgranie oprogramowania na nasz serwer oraz włączenie przygotowanego pliku instalacyjnego. Jeśli jest to dla Was problemem, Fundacja ePolak oferuje pomoc w tym zakresie!

WordPress cieszy się ogromną sławą, co przyczyniło się do powstania wielu dodatków oraz szablonów, które udoskonalą jego działanie i uatrakcyjnią wygląd naszej strony. Możemy wybierać spośród wielu tysięcy wtyczek, co pozwala nam zarówno na prowadzenie małej strony, jak i serwisu bogatego w treści, czy nawet sklepu internetowego. To od nas zależy, jak widzimy naszą witrynę oraz co na niej umieścimy. System wraz z zainstalowanymi dodatkami umożliwia nam na skonfigurowanie niemal każdego szczegółu. Powstałe szablony, nad którymi często pracuje wielu specjalistów gwarantują profesjonalny wygląd, a zarazem dopasowanie do każdego urządzenia i przeglądarki.

Podsumowując, WordPress to darmowa, a zarazem bezpieczna alternatywa dla kreatorów stron internetowych. Zainteresowane osoby nie będą miały żadnych problemów z poruszaniem się po Waszej stronie. Na dodatek, nad udoskonaleniami stale pracuje wielu specjalistów, którzy dbają o to, by system oferował szerokie możliwości. System oferuje niemal nieograniczone możliwości konfiguracji.

Jeśli chcesz zbudować stronę www dla NGO, lecz nie radzisz sobie z nowymi technologiami, bądź nie wiesz od czego zacząć – skontaktuj się z nami! Fundacja ePolak z chęcią pomoże Ci w rozwiązaniu Twojego problemu!